Marmara Diş Protez - TOTAL ve PARSİYEL PROTEZLER+90 ( 212 ) 644 46 41

TOTAL ve PARSİYEL PROTEZLER


Dünyamızda bir çok insan çiğneme fonksiyonlarını ve estetik ihtiyaçlarını gidermek için hareketli protezler dediğimiz yarım ya da tam akrilikten hazırlanmış dişleri kullanmaktadır.

Total protezler 

Ağızdaki tüm dişlerin kaybedilmesi halinde, kişinin fonksiyonlarının tekrar kazandırılması amacıyla, alt ve üst çene kemiğinden destek alan ve tükürüğün de yardımı ile ortaya çıkan vakum kuvveti ile tutuculuğu sağlanan akrilik protezlerdir. Zaman içerisinde çene kemiklerinde gerçekleşen erimeye bağlı olarak protezlerde uyumsuzluk ve protezlerin tutuculuğunda azalma meydana gelmekte ve değiştirilmesi gerekmektedir.

Tam protezler ağızda nasıl durur?

Tam protezler, protez ile doku arasındaki tükrüğün oluşturduğu yapışma kuvveti ile tutarlar. Bu iki cam arasındaki suyun oluşturduğu adezyon kuvvetine benzemektedir. Bununla beraber dokulardaki tutucu bölgelere protezin oturması da tutuculuğu artırır.

Alt protezin üzerine oturduğu kemiğin ince olması tutuculuğu azaltan en önemli etkendir. Bununla beraber alt çenede tutuculuğu etkileyen en önemli faktör dildir. Dilin hareketi protezin yerinden oynamasına ve bahsettiğimiz adezyon kuvvetinin bozulmasına neden olmaktadır.

Protezlerin tutuculuğundaki diğer önemli bir faktörde dudak ve yanakların protez kenarlarına tam olarak oturmasıdır ki bu olay tutuculuğu pozitif olarak etkiler.

 İmplant Destekli Tam Protezler

Tam protezlerin tutuculuğunu artırmak amacıyla günümüzde implant destekli protezler uygulanmaktadır. Bu amaçla kemiğe yerleştirilen en az iki adet implant üzerine özel tutucu başlıklar ve protez içlerine bu tutucuların yuvaları yerleştirilerek protezin fonksiyon esnasında hareketetmesi önlenmektedir.

 

 

Parsiyel Protez

PARSİYEL PROTEZ

Çok sayıda diş eksikliğinin mevcut olduğu ve sabit köprü protezleri yapılamadığı durumlarda uygulanan takılıp çıkartılabilen protezlerdir.Parsiyel (Bölümlü) protezler metal bir alt yapı, diş eti renginde akrilikten üst yapı ve yapay dişlerden oluşmaktadır. Parsiyel (Bölümlü) protezler ağızda kalan dişlere kroşeler yoluyla tutunabileceği gibi destek dişlere yapılan kuronlara gizlenen hassas tutucular vasıtası ile de tutuculuk sağlanmaktadır.

 

Parsiyel Protez